Шакири отбелязва зашеметяващ гол при равенството 1-1 на Швейцария с Шотландия на Евро 2024
AP News | 2024-06-30 | 06:08:49

КЬОЛЬН, Германия (AP) — „Шак“ го направи отново.

На 32 години и след като напусна изостанал да играе в MLS, Джердан Шакири се завърна на международната сцена и отново отбелязва голове.

Неговият зашеметяващ гол през първото полувреме осигури равенство 1-1 за Швейцария срещу Шотландия на Евро 2024 в сряда.

Това е шестият пореден голям международен турнир, в който Шакири отбелязва гол, датирайки от Световното първенство през 2014 г.

Това са три поредни Световни първенства и сега три Европейско първенство за нападателя на Чикаго Файър. Според УЕФА той е първият играч, постигнал това постижение.

„Тази вечер той доказа, че живее и диша за моменти като тези“, каза треньорът на Швейцария Мурат Якин.

Шакири се превъртя назад в годините с първи кърлинг от около 20 метра на стадион Кьолн.

Шотландия поведе от 13-ата минута, когато ударът на Скот Мактоминей отклони злобно отклонение от Фабиан Шар и победи вратаря на Швейцария Ян Зомер.

Но Шакири се нахвърли върху неуреденото подаване на Антъни Ралстън в 26-ата, за да изравни мача с удар с левия крак в горния ъгъл и покрай вратаря на Шотландия Ангъс Гън.

„Ако този шанс се падне на някой друг играч в швейцарския отбор, това не е гол“, каза мениджърът на Шотландия Стив Кларк. „Знаехте, че когато се търкаляше към Шакири, беше предназначен за задната част на мрежата. Той е топ, топ играч, така че не давате такъв шанс на топ, топ играчи.“

Кариерата на Шакири го е видяла да играе за някои от най-емблематичните отбори в Европа, включително Байерн Мюнхен, Интер Милано и Ливърпул. Той се присъедини към Огъня преди две години, но през това време продължи да продуцира за страната си на най-голямата сцена.

„Шак винаги дава всичко от себе си на тренировка“, каза защитникът на Швейцария Мануел Аканджи. „Не знам колко други играчи са в състояние да отбележат този гол.“

Равенството оставя Швейцария с четири точки, втора в група А след Германия и вероятно ще продължи до осминафиналите.

Германия стана първата нация, която продължи напред след победа с 2-0 над Унгария по-рано през деня.

Надеждите на Шотландия да стигне до елиминациите зависят от последния мач срещу Унгария в неделя и резултатите на други места. Няма отбор, който да е пропуснал напред от груповата фаза с четири точки.

И двата отбора имаха шансове да спечелят мача.

Швейцарците трябваше да поведат точно преди изтичането на часа, когато Дан Ндойе обърна Киърън Тиърни на границата на наказателното поле. Оставайки само с вратаря Ангъс Гън, който трябваше да победи, Ндойе стреля встрани от вратата.

След това Грант Ханли стреля с глава към гредата от пряк свободен удар на Шотландия, а Зеки Амдуни от Швейцария стреля с глава към далечната греда в края на мача.

Шотландия никога не е преминавала отвъд груповата фаза на Световно първенство или Евро в 11 предишни опита.

Но повтарящото се разочарование изглежда не намалява оптимизма сред феновете, които изпълниха площада на Кьолн преди мача .

Привържениците на Швейцария също бяха навън, създавайки бурна атмосфера на стадиона.

Това със сигурност беше по-приятна вечер за феновете на Шотландия от първия мач на Еврото — загуба с 5-1 от Германия.

„Това беше това, което очаквахме. Беше добра реакция на една разочароваща нощ. Все още сме живи в турнира“, каза Кларк.

Головете на Джамал Мусиала и Илкай Гюндоган направиха две победи от две за домакина Германия след победата срещу Унгария и гарантираха, че няма да се повтори отпадането й от груповата фаза на Световното първенство през 2022 г.

Заместник на Албания Клаус Гясула вкара в петата минута на добавеното време, за да задържи полуфиналистката от Световното първенство Хърватия до равенство 2-2 в група B. Автоголът на Гясула, само четири минути след като влезе в игра през второто полувреме, изглеждаше като донесъл победата на Хърватия до неговия късен удар.